TÜRKİYE EDEBİYETÇILAR ve KÜLTÜR ADAMLARI
ANSİKLOPEDİSİNDEN

Şair. 13 Haziran 1932, İzmir doğumlu. Tam adı Mukadder Sadık Özakman. İzmir Kocatepe İlkokulu (1945), Mithatpasa Erkek Sanat Enstitüsü (1950), İstanbul Yıldız Teknik Okulu Teknikerlik Bolümü ve Ege Üniversitesi Mühendislik Bilimleri Fakültesi Mühendislik ve Mimarlik Yüksek Okulu İnşaat Mühendisliği Bolümü (1953) mezunu. 1954-88 yılları arasında İzmir Karayolları 2. Bölge Müdürlüğünde proje mühendisi ve başmühendis olarak görev yapti. 1988'den itibaren İzmir'de faaliyet gösteren bir şirkette otoyol proje mühendisi olarak çalışarak 1992'de emekliye ayrıldı.

İlk şiiri "Yalnızlığım", Varlık dergisinde yayımlandı (1 Haziran 1964) ilerleyen yıllarda şiirleri Varlık Yıllıkları ile çeşitli dergi ve gazetelerde yer aldı. Asıl ününü taşlamalarla kazanan Özakman'ın ilk taşlaması "Kendime Hicviye", 1965 yılında "Pardon"'da cıktı. Sonraki yıllarda taşlamaları Akbaba, Ustura, Gırgır, Çivi, Gıcık dergileri ile Demokrat İzmir, Ekspres, Dünya ve Yeni Asır gazetelerinde yayımlandı. 1967 yılından itibaren Akbaba dergisinde on yılı aşkın bir sure yayımlandığı taşlamalarında insanın çarpık yönlerinin insanlara verdiği zarar gülmece yoluyla gözler önüne serdi. Ask Senfonisi adlı şiirleriyle Çağdaş Yayınevi 1966 Gene Ozanlar şiir Yarışmasında birincilik ödülü kazandı. Türkiye Yazarlar Sendikası, dil dernegi ve KİBATEK üyesidir.

"Mukadder Özakman, çocukluğunda arkadaşlarına Karagöz oynatarak büyüsüne kapıldığı bu sevgisini yıllar sonraki yazı çalışmalarında da devam ettirmiştir. Gazete ve dergilerin bilhassa Ramazan sayılarında yayınlanan Karagöz piyeslerinde cemiyetimizin sosyal ve siyasi meselelerini işlemiştir. Çalışmasının bir özelliği de dergi için yazdığı Karagöz metinlerini manzum olarak hazırlamasıdır." (Ünver Oral) "Mukadder Özakman, hicivlerinin ötesinde bir duygu dünyasının ağırlığı altında... Ezik, yorgun, ama usta..." (Necmi Onur)

ESERLERI:
Şiirler- Aşk Senfonisi (1992), Taşlamalar - Bürokrasi Bürokrasi (1992).
HAKKINDA: Necmi Onur (Akbaba dergisi, sayı: 2, 29.12.1971), Ünver Oral / Karagöz Perde Gazelleri (1972), Mukadder Özakman / Şiirler Aşk Senfonisi (1992) -Taslamalar - Bürokrasi Bürokrasi (1992), Özakman / Şiirler Aşk Senfonisi (1992) -Taşlamalar - Bürokrasi Bürokrasi (1992).

GEÇMİŞTEN BUGÜNE MUKADDER ÖZAKMAN